GACEMER hızlanıyor…

IMG_20180613_154230.jpg

GACEMER uygulamasına son halini vermeye çalışıyoruz. Gençlerle buluşarak ve ilgili bâzı kurumlar ile görüşerek oyunun kullanıcı dostu olması, kullanıcıların kişisel gelişimine katkı sunması ve aynı zamanda toplumsal fayda da yaratabilmesi için neler yapılabileğini tartışıyoruz. Peki son zamanlarda neler yapıyoruz? Haydi başlayalım…

  • Yazılım kısmı sona doğru yaklaşırken kullanıcı arayüz tasarımı kısmına eğiliyoruz. Kazanılan puanlar ekranda nerede görünmeli, oyuncular ne tür karakterler seçebilmeli, yanlış cevapta ekranda nasıl bir şekil belirmeli, parkurlarda geçilen bölümleri nasıl göstermek gerekir… gibi sorular üzerinde duruyoruz. Kağıtlara şekiller çiziyor ve potansiyel oyuncular ile bunları paylaşıyoruz.
  • Farklı kategorilerde ne tür rotaların yer alabileceği ile ilgili bir liste oluşturmaya ve bu rotaların ayrıntılarının neler olabileceği konusunda çalışıyoruz. Örneğin, fosil rotasında bulunması gereken 4 fosil türü ile ilgili hangi ilginç bilgilerin oyuncular ile buluşturulması faydalı olabilir? GPS-check-in gerektirmeyen, hafta sonu yapılabilecek ne tür aktiviteler olabilir?
  • Özellikle tabiat rotaları için kullanacağımız ve içine bâzı şifreleri yerleştirmeyi planladığımız metal kutuların yapımı bitmek üzere. Gerekli tüm malzemelerini de aldığımız bu metal kutuları birkaç hafta içerisinde deneme rotamıza yerleştirmiş olacağız.
  • Her bir rotanın veya görev setinin tamamlanması sonrasında kazanılacak olan puanların nasıl harcanabileceğini, ne tür mükafatların hem motive edici, hem de oyuncuya katkı sağlayabilecek yapıda olabileciğini tartışıyoruz.
  • GACEMER’in sürdürülebilir olması için nasıl bir gelir modelinin “sosyal girişimcilik” çerçevesine dâhil olabileceği konusunda kafa yoruyoruz.
  • Üzerinde düşündüğümüz diğer bir soru ise, sürekli yeni parkur geliştirebilecek, yaratıcı, eğlenceli ve eğitici görev setleri oluşturabilecek çılgın bir “Yaratıcı Parkur Geliştirme Ekibi”ni nasıl oluşturabiliriz? Bu ekipte kimler yer alabilir?
  • Oyun kapsamında geçilen her bir parkur için dikmeyi vaadettiğimiz fidanlar ile oluşturacağımız GACEMER ormanını nereye kurabileceğimizi tartışıyoruz.

Tüm bunları yaparken farklı paydaşların da fikrini almaya ve nasıl işbirliği yapabileceğimizi belirlemeye çalışıyoruz.

Bizim bu süreçte kurumlardan ve kişilerden beklentilerimiz maddi desteklerden ziyâde, işbirliği yapılan kurumlar olarak yanımızda yer almaları ve GACEMER’in geniş kitlelere ulaşmasında bize yardımcı olmaları.

Yaz aylarında GACEMER’e son rütuşları yapmak ve kullanıcılar ile buluşturmak ümidiyle…

Seyithan Ahmet Ateş