Kullanıcılar ile Hemhâl olmak…

Kullanıcıların gözüyle ürüne bakabilmek, onlarla empati yapmak, onların dünyasına dalmak (immersion) ve onlarla duygudaş olabilmek, insan odaklı tasarımın vazgeçilmez adımlarından birisi. Empati kelimesininin dilimizdeki karşılığı hemhâl olmak olsa gerek.

GACEMER uygulaması kapsamında son zamanlarda en çok üzerinde durduğumuz hususlardan birisi potansiyel kullanıcıların hissiyatını ve beklentilerini anlamayabilmek, onlar ile hemhâl olabilmek. Bu bağlamda değer üretebileceğimiz boşluğu tespit etmeye ve prototip uygulamamıza verdikleri geri bildirimleri iyi bir şekilde analiz etmeye çalışıyoruz.

0_OsrE4nR5hkrKWhpg_.jpg

 

Geçtiğimiz hafta, gönüllü bir ortaokul öğrenci grubu ile “Gizemli Ulus” rotamızı deneme şansı bulduk. Öğrenciler uygulamamızı cep telefonlarına indirdiler ve parkuru dolaşmaya başladılar. İlk andan itibaren oldukça keyifli bir tur oldu. Yaklaşık 1 saat süren tur boyunca neredeyse tamamının ortak görüşü, hem eğlendikleri, hem de faydalı birçok tarihi ve kültürel bilgiyi edindikleri yönündeydi. Gezi boyunca bize eşlik eden öğretmenlerinde kanaati, birçok bilgiyi kendilerinin de bu rota da öğrendikleri yönündeydi.

Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin geri bildirimleri, GACEMER’in yerine getirdiği fonksiyonların birisinin de “artırılmış öğrenme deneyimi” olduğunu ortaya koydu.

Bu bir saat boyunca neredeyse sürekli ayakta olmalarına rağmen birçoğu parkurun daha da uzun olması gerektiği yönünde görüş belirtti. Rotayı tamamlayıp 200 ve üzeri puanı kazananlara, ki tüm grup bu puanı geçmişti, bir kitap hediyemiz oldu.

0_w9A5g3zEbO8sOSyE_.jpg

 

 

Deneme rotamızı tamamlayan öğrenciler ile üniversitemizde buluşarak değerlendirmelerini aldık.

Herkese iki adet post it kağıdı dağıtıldı. Birinci kağıda uygulama ile ilgili hoşlarına giden unsurları, diğerine ise geliştirilebilecek olan hususları veya hoşlanmadıkları noktaları not almalarını istedik. Sonuçta ortaya bizim için çok faydalı olacak bir bilgi yekünü çıktı.

Hangi tür rotalar ekleyebileceğimize, ne tür teşvik mekanizmaları olabileceğine ve onları nelerin motive edebileceğine dâir çok güzel geri bildirimler aldık.

Bunun dışında tasarım olarak da öğrencilerin oldukça dikkatli olduklarını ve farklı beklentiler içerisinde olduklarını gördük. Bir sonraki aşamada farklı tasarımları da potansiyel kullanıcılara sunmayı ve uygulamanın son halini bu geri dönüşleri dikkate alarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

0_w1qjGcYfjpRQoGL3_.jpg

 

Öğrenci grupları, eğitimciler ve aileler ile birlikte prototip uygulamamızı denemeye ve deneyimlerimizi buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Seyithan Ahmet Ateş