GACEMER YÜKLENİYOR!

girisekrani.jpg
kategoriler.png

Ve mutlu sona bir adım daha yaklaştık. GACEMER'in prototipi hazırlandı ve denenmeye başladı. Deneme rotamızın ismi "Gizemli Ulus" rotası. En temel özellikleri içeren bu prototipin amacı teknik özellikleri test edebilmek. Arayüz, özellikler ve ilgili görseller son versiyona kadar büyük değişikliklere uğrayacak.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu rotayı tamamlayan kişilerin, Ankara halkının en az %90'ının farkında olmadığı kültürel ve târihi bilgilere erişeceğini iddia ediyoruz. Rota boyunca oyunculara farklı görevler veriliyor ve bunları yerine getirmesi ekleniyor. Bunlar arasında ipuçlarından yararlanarak bazı şifreleri bulma da var. Eglenceli olduğunu düsündüğümüz bu rotayı bitirenleri ise rotanın son adımı olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde sürpriz bir hediye çantası bekliyor olacak. Bu rotayı deneyerek teknik altyapımızdaki eksiklikleri görmeyi, kullanıcılardan geri dönüş almayı ve daha sonra bunlardan yararlanarak son ürünü geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu süreçte hem öğretmenler ile, hem de öğrenciler ile buluşmaya devam edeceğiz. Oyunlaştırma sürecini, seviyeleri, oyuncuların seçebilecekleri karakterleri de kurgulamaya devâm ediyoruz.

sonuluseski.png
saksaganyuvasısorusu.jpg

Peki daha başka neler yapıyoruz? Birçok konuda kafa yormaya, ilgili kişiler ile bulusmaya ve farklı fikirleri bir araya getirmeye calısıyoruz. Peki bu aralar kafa yordugumuz meseleler neler? Baslıklar halinde asagıya ekleyelim:

Ders müfredatlarına katkı sağlayabilecek rotaları nasıl olusturabiliriz? Örneğin Cografya dersi için nasıl bir rota veya aksiyon seti olusturabiliriz? Derelerin olusturduğu sekilleri, dagların olusumunu en güzel sekliyle gösteren ve şehre yakın olan mekanları içeren rotalar neler olabilir?

Böcekler ile ilgili nasıl bir parkur geliştirilebilir?

GACEMER'in ara yüzünü nasıl daha "oyunsu" hâle getirebiliriz? Ne tür farklı soru sorma teknikleri olabilir?

Hangi puanlara ve seviyelere yönelik ne tür mükâfatlar öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlarken rotalara olan ilgilerini de canlı tutabilir?

Ankara yakınlarındaki fosil yataklarından 5 farklı deniz canlısı fosili bulmayı içeren bir rotayı nasıl gizemli ve eğlenceli hâle getirebiliriz?

Öğretmenlerin öğrencilerine duyuracağı haftasonu etkinlikleri, atölye çalışmaları GACEMER üzerinden nasıl organize edilebilir?

Ramazan Bayramı'na yetişecek şekilde hazırladığımız Bayramlık Rota'yı nasıl zenginlestirebiliriz? Şu anki hâli ile bu rota 4 farklı aksiyon içeriyor: 3 tanıdığına bayram kartı yaz, pulları zarfa yapıstır ve fotoğrafını çek, pencerene renklı ışıldaklardan ay ve yıldız yap, 10 saniyelik videosunu çek, bir yetimler yurduna veya yaşlı bakım evine git - GPS ile orada olduğunu bize bildir. Bayramı özetleyen bir cümleni bizimle paylaş. Peki başka ne tür aksiyonlar eklenebilir? Düsünmeye ve cocuklar ile konuşmaya devâm ediyoruz.

Sistemin gelir modelini nasıl kurgulayabiliriz? Sistemin kendini döndürebilmesi için nasıl kaynak yaratabiliriz? Ücretli versiyon olarak tasarladığımız GACEMER Plus ne tür ekstra özellikler içerebilir? Öğretmen ve akademisyenler bunu nasıl kullanabilir?

Yaratıcı unsurlar içeren rotaları nasıl geliştirebiliriz? GACEMER Atölye olarak adlandırdığımız bulusmaları hangi gruplarla ve kişiler ile düzenlemeyeliyiz?

Genclerin ürün geliştrime sürecine aktif olarak katılımını nasıl sağlayabiliriz?

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Aklınıza gelen tüm fikirleri bizimle seyithan.ates@asbu.edu.tr adresinden iletebilirsiniz.