KOLLEKTİF ÇALIŞMAYI BİZ ÇOK SEVDİK...

GACEMER adlı cep telefonu oyununu geliştirme sürecinde kollektif çalışma metodu ile hareket edeceğimizi belirtmiştik. Peki bu çerçevede son zamanlarda neler yapıyoruz?

  • 10 Şubat’ta Harvard Sosyal İşletme Konferansı’na katılarak fikrimizi katılımcılar ile paylaştık. Boston College’dan çalışma arkadaşımız İbrahim bu süreçte gereken her türlü gayreti gösterdi. GACEMER, konferansın SHOWCASE bölümüne seçilmişti. Bu çerçevede hazırladığımız ingilizce materyalleri bize tahsis edilen stantda ziyaretçiler ile paylaştık. GACEMER tahmin ettiğimizden daha fazla ilgi gördü. Birçok akademisyen ve ilgili ürünümüzü denemek istediklerini belirttiler. Fakat ürünümüz henüz o aşamaya gelmedi. Ziyaretçilere GACEMER’den haberdâr olmak istiyorlar ise mail listemize isimlerini yazabileklerini söyledik. Günün sonunda listemizde farklı mesleklerden birçok kişiyi görmek sevindiriciydi.
  • GACEMER’i yalın girişim mantığı ile yapılandırdığımızı daha önce belirtmiştik. Bu çerçevede en basit fonksiyonlar ile donatılmış bir deneme rotası oluşturma işine koyulduk. Bu rotanın ismi “Gizemli Ulus” rotası olacak ve yaklaşık 9 adımı içerecek. Bu 9 adımın her birinde birkaç tâne görev bulunuyor. Bu rotayı tamamlayan kişilerin, Ankara halkının en az %90'ının farkında olmadığı kültürel ve târihi bilgilere erişeceğini iddia ediyoruz. Bu deneme rotasını tamamlayınca bir grup öğrenciden bu rotayı tâkip etmelerini ve deneyimlerini bizim ile paylaşmalarını isteyeceğiz.
  • Üzerinde yoğunlaştığımız diğer bir konu ise, gençlerin, öğretmenlerin ve velîlerin tam olarak ne istediğini anlayabilmek. Daha doğrusu “pain and gain” dedikleri sistemi işletmek. Hedef kitlemiz açısından sorunlu alanları ve ihtiyaçları tam olarak tespit edip, doğru soruyu sormaya çalışmak ve buna verilecek cevabı (ürünü)ve kullanıcıların kazancını, yaratacağımız değeri gerektiği şekilde konumlandırabilmek. Bu amaçla farklı gruplardan insanlarla buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Geçen hafta bu çerçevede 30 öğrenci ile anket uygulaması yaparak GACEMER hakkındaki görüşlerini ve tavsiyelerini aldık. Aynı okuldaki 6 öğretmen ile de buluşarak onların GACEMER hakkındaki fikirlerini aldık.
  • Bu hafta sonu ise, Eryman’da bir grup gönüllü arkadaşımız ile buluşarak GACEMER’i nasıl hayata geçirebileceğimiz, kitlesel fonlama opsiyonunu, oyunun içerebileceği rotaları ve atılacak diğer bazı adımları konuştuk, post-it kağıtlarına notlar aldık.
  • Gizemli Ulus rotası için sahada da çalışmaya başladık. Rotada yer alması muhtemel Ulus ve civarındak, mekanları gezerek notlar aldık, ilgili kişiler ile konuştuk. Görüştüğümüz birçok kişiden olumlu yorumlar aldık. Aslında etrafımızda kullanılabilecek birçok kaynağın olduğunu da bu vesileyle görmüş olduk. Anafartalar çarşısındaki ilgili rota kapsamında uğrayacak olanlara çikolata ikram edebileceğini, Hacı Bayram Camisi yetkilileri ise aş evinden yemek verebileceklerini ve çay ikrâmında bulunabileceklerini söylediler. Bunların rotaya nasıl dâhil edilebileceğine daha sonra karar vereceğiz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Seyithan Ahmet Ateş