Mutfakta neler oluyor?
0_Fpt_EGjOkOAE_EwT.png

GACEMER uygulamasının yazılımını ve arayüzünü neredeyse tamamladık. Uygulama geliştirmenin göründüğünden daha meşakkatli, kapsamlı ve incelikli bir iş olduğunu da bu süreçte deneyimlemiş olduk.

Yazılım süreci, kullanıcı arayüzü tasarımı, prototip oluşturma, tanıtım animasyonu hazırlama, sosyal medya yönetimi, paydaş analizleri, potansiyel kullanıcı grupları, sistemin sürdürülebilir olmasını sağlayacak gelir modelleri, kullanıcıların motivasyonu… Son aylarda kafa yorduğumuz, denediğimiz, bâzen yanıldığımız, tekrar denediğimiz konulardı bunlar.

Bu süreçte potansiyel kullanıcılar ile bir araya gelmeye ve GACEMER’in konseptini oluşturmaya çalıştık. Prototipimiz tamamlandı ve şu anda APK olarak denenmeye başlandı.

GACEMER Plus’ın prototipini de kısa bir süre içerisinde tamamlamak ve potansiyel kullanıcıların denemesine açmak istiyoruz. GACEMER Plus, eğitim sektöründe (üniversiteler, okullar, yurtlar, gençlik merkezleri vs) için kullanılabilecek bir uygulama olacak. GACEMER Plus, üyelerin kendi parkurlarını ve görev setlerini oluşturmalarına, oyuncuların performanslarını kontrol etmelerine imkan tanıyor.

Motivasyon, ama nasıl?

GACEMER’de bu aralar kafa yorduğumuz diğer bir konu ise oyuncuların nasıl motive edilebileceği. Zîra GACEMER kapsamındaki birçok farklı parkur var. Bu parkurları gezmeye ve soruları cevaplamaya oyuncuları nasıl motive edebileceğimizi araştırıyoruz. Oyuncuların farklı mekânları ziyaret etmelerini, şifreleri bulmalarını ve bâzı soruları cevaplamalarını isteyeceğiz. Uygulama içinde yıldız kazanılması, farklı karakterler seçilebilmesi, lider sıralaması, seviye atlanması gibi klasik unsurlar yer alacak.

Fakat oyunu biraz daha câzip hâle getirebilecek ve baştan beri üzerinde durduğumuz diğer bir motivasyon unsuru da oyunculara belli puanlar karşılığında bâzı mükâfatlar sunabilmek. Bu konuda farklı kamu kuruluşlarıyla, derneklerle ve vakıflarla sunabilecekleri imkânları görüştük. Açıkçası elimizde güzel bir liste de var. Örneğin Ankara’da benim de dâhil olduğum Rüzgâr Havacılık Derneği, belli sayıdaki oyuncuyu topladığı yıldızlar karşılığında Ankara yakınlarında tandem paraşüt ile uçurabileceğini söyledi. Fakat bu imkânların sürdürülebilir olması ve yönetilebilmesi çok kolay görünmüyor.

Diğer taraftan, kazanılan puanlar oluşturduğumuz pazar yerinde sadece almak için değil, vermek için de kullanılabiliyor. Örneğin puanınızı sizin adınıza ağaç dikilmesi için veya parklara kitap kutuları yerleştirilmesi için kullanabilirsiniz. Daha çok potansiyel kullanıcı ile buluşarak onları nelerin motive edebileceğini anlamaya çalışacağız.

Seyithan Ahmet Ateş
GACEMER hızlanıyor…
IMG_20180613_154230.jpg

GACEMER uygulamasına son halini vermeye çalışıyoruz. Gençlerle buluşarak ve ilgili bâzı kurumlar ile görüşerek oyunun kullanıcı dostu olması, kullanıcıların kişisel gelişimine katkı sunması ve aynı zamanda toplumsal fayda da yaratabilmesi için neler yapılabileğini tartışıyoruz. Peki son zamanlarda neler yapıyoruz? Haydi başlayalım…

 • Yazılım kısmı sona doğru yaklaşırken kullanıcı arayüz tasarımı kısmına eğiliyoruz. Kazanılan puanlar ekranda nerede görünmeli, oyuncular ne tür karakterler seçebilmeli, yanlış cevapta ekranda nasıl bir şekil belirmeli, parkurlarda geçilen bölümleri nasıl göstermek gerekir… gibi sorular üzerinde duruyoruz. Kağıtlara şekiller çiziyor ve potansiyel oyuncular ile bunları paylaşıyoruz.
 • Farklı kategorilerde ne tür rotaların yer alabileceği ile ilgili bir liste oluşturmaya ve bu rotaların ayrıntılarının neler olabileceği konusunda çalışıyoruz. Örneğin, fosil rotasında bulunması gereken 4 fosil türü ile ilgili hangi ilginç bilgilerin oyuncular ile buluşturulması faydalı olabilir? GPS-check-in gerektirmeyen, hafta sonu yapılabilecek ne tür aktiviteler olabilir?
 • Özellikle tabiat rotaları için kullanacağımız ve içine bâzı şifreleri yerleştirmeyi planladığımız metal kutuların yapımı bitmek üzere. Gerekli tüm malzemelerini de aldığımız bu metal kutuları birkaç hafta içerisinde deneme rotamıza yerleştirmiş olacağız.
 • Her bir rotanın veya görev setinin tamamlanması sonrasında kazanılacak olan puanların nasıl harcanabileceğini, ne tür mükafatların hem motive edici, hem de oyuncuya katkı sağlayabilecek yapıda olabileciğini tartışıyoruz.
 • GACEMER’in sürdürülebilir olması için nasıl bir gelir modelinin “sosyal girişimcilik” çerçevesine dâhil olabileceği konusunda kafa yoruyoruz.
 • Üzerinde düşündüğümüz diğer bir soru ise, sürekli yeni parkur geliştirebilecek, yaratıcı, eğlenceli ve eğitici görev setleri oluşturabilecek çılgın bir “Yaratıcı Parkur Geliştirme Ekibi”ni nasıl oluşturabiliriz? Bu ekipte kimler yer alabilir?
 • Oyun kapsamında geçilen her bir parkur için dikmeyi vaadettiğimiz fidanlar ile oluşturacağımız GACEMER ormanını nereye kurabileceğimizi tartışıyoruz.

Tüm bunları yaparken farklı paydaşların da fikrini almaya ve nasıl işbirliği yapabileceğimizi belirlemeye çalışıyoruz.

Bizim bu süreçte kurumlardan ve kişilerden beklentilerimiz maddi desteklerden ziyâde, işbirliği yapılan kurumlar olarak yanımızda yer almaları ve GACEMER’in geniş kitlelere ulaşmasında bize yardımcı olmaları.

Yaz aylarında GACEMER’e son rütuşları yapmak ve kullanıcılar ile buluşturmak ümidiyle…

Seyithan Ahmet Ateş
Kullanıcılar ile Hemhâl olmak…

Kullanıcıların gözüyle ürüne bakabilmek, onlarla empati yapmak, onların dünyasına dalmak (immersion) ve onlarla duygudaş olabilmek, insan odaklı tasarımın vazgeçilmez adımlarından birisi. Empati kelimesininin dilimizdeki karşılığı hemhâl olmak olsa gerek.

GACEMER uygulaması kapsamında son zamanlarda en çok üzerinde durduğumuz hususlardan birisi potansiyel kullanıcıların hissiyatını ve beklentilerini anlamayabilmek, onlar ile hemhâl olabilmek. Bu bağlamda değer üretebileceğimiz boşluğu tespit etmeye ve prototip uygulamamıza verdikleri geri bildirimleri iyi bir şekilde analiz etmeye çalışıyoruz.

0_OsrE4nR5hkrKWhpg_.jpg

 

Geçtiğimiz hafta, gönüllü bir ortaokul öğrenci grubu ile “Gizemli Ulus” rotamızı deneme şansı bulduk. Öğrenciler uygulamamızı cep telefonlarına indirdiler ve parkuru dolaşmaya başladılar. İlk andan itibaren oldukça keyifli bir tur oldu. Yaklaşık 1 saat süren tur boyunca neredeyse tamamının ortak görüşü, hem eğlendikleri, hem de faydalı birçok tarihi ve kültürel bilgiyi edindikleri yönündeydi. Gezi boyunca bize eşlik eden öğretmenlerinde kanaati, birçok bilgiyi kendilerinin de bu rota da öğrendikleri yönündeydi.

Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin geri bildirimleri, GACEMER’in yerine getirdiği fonksiyonların birisinin de “artırılmış öğrenme deneyimi” olduğunu ortaya koydu.

Bu bir saat boyunca neredeyse sürekli ayakta olmalarına rağmen birçoğu parkurun daha da uzun olması gerektiği yönünde görüş belirtti. Rotayı tamamlayıp 200 ve üzeri puanı kazananlara, ki tüm grup bu puanı geçmişti, bir kitap hediyemiz oldu.

0_w9A5g3zEbO8sOSyE_.jpg

 

 

Deneme rotamızı tamamlayan öğrenciler ile üniversitemizde buluşarak değerlendirmelerini aldık.

Herkese iki adet post it kağıdı dağıtıldı. Birinci kağıda uygulama ile ilgili hoşlarına giden unsurları, diğerine ise geliştirilebilecek olan hususları veya hoşlanmadıkları noktaları not almalarını istedik. Sonuçta ortaya bizim için çok faydalı olacak bir bilgi yekünü çıktı.

Hangi tür rotalar ekleyebileceğimize, ne tür teşvik mekanizmaları olabileceğine ve onları nelerin motive edebileceğine dâir çok güzel geri bildirimler aldık.

Bunun dışında tasarım olarak da öğrencilerin oldukça dikkatli olduklarını ve farklı beklentiler içerisinde olduklarını gördük. Bir sonraki aşamada farklı tasarımları da potansiyel kullanıcılara sunmayı ve uygulamanın son halini bu geri dönüşleri dikkate alarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

0_w1qjGcYfjpRQoGL3_.jpg

 

Öğrenci grupları, eğitimciler ve aileler ile birlikte prototip uygulamamızı denemeye ve deneyimlerimizi buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Seyithan Ahmet Ateş
GACEMER YÜKLENİYOR!
girisekrani.jpg
kategoriler.png

Ve mutlu sona bir adım daha yaklaştık. GACEMER'in prototipi hazırlandı ve denenmeye başladı. Deneme rotamızın ismi "Gizemli Ulus" rotası. En temel özellikleri içeren bu prototipin amacı teknik özellikleri test edebilmek. Arayüz, özellikler ve ilgili görseller son versiyona kadar büyük değişikliklere uğrayacak.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu rotayı tamamlayan kişilerin, Ankara halkının en az %90'ının farkında olmadığı kültürel ve târihi bilgilere erişeceğini iddia ediyoruz. Rota boyunca oyunculara farklı görevler veriliyor ve bunları yerine getirmesi ekleniyor. Bunlar arasında ipuçlarından yararlanarak bazı şifreleri bulma da var. Eglenceli olduğunu düsündüğümüz bu rotayı bitirenleri ise rotanın son adımı olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde sürpriz bir hediye çantası bekliyor olacak. Bu rotayı deneyerek teknik altyapımızdaki eksiklikleri görmeyi, kullanıcılardan geri dönüş almayı ve daha sonra bunlardan yararlanarak son ürünü geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu süreçte hem öğretmenler ile, hem de öğrenciler ile buluşmaya devam edeceğiz. Oyunlaştırma sürecini, seviyeleri, oyuncuların seçebilecekleri karakterleri de kurgulamaya devâm ediyoruz.

sonuluseski.png
saksaganyuvasısorusu.jpg

Peki daha başka neler yapıyoruz? Birçok konuda kafa yormaya, ilgili kişiler ile bulusmaya ve farklı fikirleri bir araya getirmeye calısıyoruz. Peki bu aralar kafa yordugumuz meseleler neler? Baslıklar halinde asagıya ekleyelim:

Ders müfredatlarına katkı sağlayabilecek rotaları nasıl olusturabiliriz? Örneğin Cografya dersi için nasıl bir rota veya aksiyon seti olusturabiliriz? Derelerin olusturduğu sekilleri, dagların olusumunu en güzel sekliyle gösteren ve şehre yakın olan mekanları içeren rotalar neler olabilir?

Böcekler ile ilgili nasıl bir parkur geliştirilebilir?

GACEMER'in ara yüzünü nasıl daha "oyunsu" hâle getirebiliriz? Ne tür farklı soru sorma teknikleri olabilir?

Hangi puanlara ve seviyelere yönelik ne tür mükâfatlar öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlarken rotalara olan ilgilerini de canlı tutabilir?

Ankara yakınlarındaki fosil yataklarından 5 farklı deniz canlısı fosili bulmayı içeren bir rotayı nasıl gizemli ve eğlenceli hâle getirebiliriz?

Öğretmenlerin öğrencilerine duyuracağı haftasonu etkinlikleri, atölye çalışmaları GACEMER üzerinden nasıl organize edilebilir?

Ramazan Bayramı'na yetişecek şekilde hazırladığımız Bayramlık Rota'yı nasıl zenginlestirebiliriz? Şu anki hâli ile bu rota 4 farklı aksiyon içeriyor: 3 tanıdığına bayram kartı yaz, pulları zarfa yapıstır ve fotoğrafını çek, pencerene renklı ışıldaklardan ay ve yıldız yap, 10 saniyelik videosunu çek, bir yetimler yurduna veya yaşlı bakım evine git - GPS ile orada olduğunu bize bildir. Bayramı özetleyen bir cümleni bizimle paylaş. Peki başka ne tür aksiyonlar eklenebilir? Düsünmeye ve cocuklar ile konuşmaya devâm ediyoruz.

Sistemin gelir modelini nasıl kurgulayabiliriz? Sistemin kendini döndürebilmesi için nasıl kaynak yaratabiliriz? Ücretli versiyon olarak tasarladığımız GACEMER Plus ne tür ekstra özellikler içerebilir? Öğretmen ve akademisyenler bunu nasıl kullanabilir?

Yaratıcı unsurlar içeren rotaları nasıl geliştirebiliriz? GACEMER Atölye olarak adlandırdığımız bulusmaları hangi gruplarla ve kişiler ile düzenlemeyeliyiz?

Genclerin ürün geliştrime sürecine aktif olarak katılımını nasıl sağlayabiliriz?

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Aklınıza gelen tüm fikirleri bizimle seyithan.ates@asbu.edu.tr adresinden iletebilirsiniz.

 

KOLLEKTİF ÇALIŞMAYI BİZ ÇOK SEVDİK...

GACEMER adlı cep telefonu oyununu geliştirme sürecinde kollektif çalışma metodu ile hareket edeceğimizi belirtmiştik. Peki bu çerçevede son zamanlarda neler yapıyoruz?

 • 10 Şubat’ta Harvard Sosyal İşletme Konferansı’na katılarak fikrimizi katılımcılar ile paylaştık. Boston College’dan çalışma arkadaşımız İbrahim bu süreçte gereken her türlü gayreti gösterdi. GACEMER, konferansın SHOWCASE bölümüne seçilmişti. Bu çerçevede hazırladığımız ingilizce materyalleri bize tahsis edilen stantda ziyaretçiler ile paylaştık. GACEMER tahmin ettiğimizden daha fazla ilgi gördü. Birçok akademisyen ve ilgili ürünümüzü denemek istediklerini belirttiler. Fakat ürünümüz henüz o aşamaya gelmedi. Ziyaretçilere GACEMER’den haberdâr olmak istiyorlar ise mail listemize isimlerini yazabileklerini söyledik. Günün sonunda listemizde farklı mesleklerden birçok kişiyi görmek sevindiriciydi.
 • GACEMER’i yalın girişim mantığı ile yapılandırdığımızı daha önce belirtmiştik. Bu çerçevede en basit fonksiyonlar ile donatılmış bir deneme rotası oluşturma işine koyulduk. Bu rotanın ismi “Gizemli Ulus” rotası olacak ve yaklaşık 9 adımı içerecek. Bu 9 adımın her birinde birkaç tâne görev bulunuyor. Bu rotayı tamamlayan kişilerin, Ankara halkının en az %90'ının farkında olmadığı kültürel ve târihi bilgilere erişeceğini iddia ediyoruz. Bu deneme rotasını tamamlayınca bir grup öğrenciden bu rotayı tâkip etmelerini ve deneyimlerini bizim ile paylaşmalarını isteyeceğiz.
 • Üzerinde yoğunlaştığımız diğer bir konu ise, gençlerin, öğretmenlerin ve velîlerin tam olarak ne istediğini anlayabilmek. Daha doğrusu “pain and gain” dedikleri sistemi işletmek. Hedef kitlemiz açısından sorunlu alanları ve ihtiyaçları tam olarak tespit edip, doğru soruyu sormaya çalışmak ve buna verilecek cevabı (ürünü)ve kullanıcıların kazancını, yaratacağımız değeri gerektiği şekilde konumlandırabilmek. Bu amaçla farklı gruplardan insanlarla buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Geçen hafta bu çerçevede 30 öğrenci ile anket uygulaması yaparak GACEMER hakkındaki görüşlerini ve tavsiyelerini aldık. Aynı okuldaki 6 öğretmen ile de buluşarak onların GACEMER hakkındaki fikirlerini aldık.
 • Bu hafta sonu ise, Eryman’da bir grup gönüllü arkadaşımız ile buluşarak GACEMER’i nasıl hayata geçirebileceğimiz, kitlesel fonlama opsiyonunu, oyunun içerebileceği rotaları ve atılacak diğer bazı adımları konuştuk, post-it kağıtlarına notlar aldık.
 • Gizemli Ulus rotası için sahada da çalışmaya başladık. Rotada yer alması muhtemel Ulus ve civarındak, mekanları gezerek notlar aldık, ilgili kişiler ile konuştuk. Görüştüğümüz birçok kişiden olumlu yorumlar aldık. Aslında etrafımızda kullanılabilecek birçok kaynağın olduğunu da bu vesileyle görmüş olduk. Anafartalar çarşısındaki ilgili rota kapsamında uğrayacak olanlara çikolata ikram edebileceğini, Hacı Bayram Camisi yetkilileri ise aş evinden yemek verebileceklerini ve çay ikrâmında bulunabileceklerini söylediler. Bunların rotaya nasıl dâhil edilebileceğine daha sonra karar vereceğiz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Seyithan Ahmet Ateş
GACEMER HARVARD SOSYAL İŞLETME KONFERANSI'NDA TANITILACAK

Harvard Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen Sosyal İşletme Konferansı (SECON) bugün başlıyor.

Konferans hem sosyal girişimcilerin, hem de bu alanda calışan akademisyenlerin ve kuruluşların önemli bir buluşma platformu olarak öne çıkıyor. Bu sebepten olsa gerek, Forbes Dergisi ve Dünya Ekonomi Forumu tarafından dünyanın en önemli 12 uluslararası buluşmasından birisi olarak gösteriliyor.

GACEMER, bu etkinlik kapsamında sergilenmek üzere seçilen 30 girişimden birisi oldu. 10 Şubat 2018 tarihinde Harvard Üniversitesi kampusünde girişim fikrimizi ve prototip uygulamamızı konferans katılımcılarına tanıtma imkânı bulacağız. 

GACEMER uygulamasını tanıtmak, geliştirme aşamasında farklı kişilerdenden görüs almak ve ikili işbirlikleri kurmak amacıyla orada olacağız.

Gelismeleri paylasmaya devam edeceğiz.

Seyithan Ahmet Ateş
Yolculuk başlıyor...

Büyük bir heyacanla giriştiğimiz GACEMER yolculuğu demir aldı.

Peki neler yapıyoruz? Bir taraftan internet sayfamızı tamamlamaya çalışıyoruz. Diğer taraftan ise, hem Android hem de IOS işletim sistemlerinde çalışabilecek bir uygulamanın teknik altyapısını kurmaya gayret ediyoruz. İşin en önemli kısmı ise çocukların, gençlerin, öğretmenlerin, akademisyenlerin ve ailelerin taleplerini tam olarak anlayabilmek. Gerçek talebi ve beklentiyi anlamaya çalışmak ve direk ifade edilmeyenleri örtuk ihtiyaçları sezinleyebilmek ve GACEMER uygulamasının bu talepleri karşılamasını mümkün kılacak şekilde dizayn etmek çok önemli. Diğer bir önemli husus ise, kullanıcı davranışlarını ve alandaki gerçeklikleri iyi analiz edebilmek. Bunu yaparken İnsan Odaklı Tasarım yöntemini ve Lean-start up stratejisini uygulamaya çalışıyoruz. Bu çerçevede şu ana kadar 70'ten fazla öğrenci ile mülâkat ve anket bazlı çalışmalar yaptık ve onların görüşlerini, beklentilerini anlamaya çalıştık. 3 farklı devlet kurumu ile görüşerek rotaları tamamlayan gençlere hangi imkânları sunabileceklerini konuştuk.

Farklı meslek gruplarından yaklaşık 20 kişi ile GACEMER'in fonksiyonlarının neler olabileceğini tartıştık. Bir sonraki aşamada ise belli gruplar ile bir araya gelerek onların beklentilerini analiz etmeyi ve bu sayede yaratacağımız değeri daha iyi ortaya koyabilmeyi amaçlıyoruz.  Amacımız doğru soruyu sorabilmek ve buna uygun olarak çözüm üretebilmek. Bunu yaparken Lean Start-up stratejisine uygun olarak, çok derine dalmadan bir an önce uygulamanın en yalın versiyonunu gençlerin kullanımına sunmak ve geri-dönüşlere göre diğer planlarımızı ve rotalarımızı hayata geçirmek.

GACEMER'in tüm aşamalarını katılımcı bir süreç ile ve paydaşların beklentilerine göre şekillendirmeye gayret ediyoruz. Butonların rengi ne olmalı? Sisteme kaydedilen fotoğraflar ne kadar süre sonra silinmeli? Hangi türden âtıl kaynaklar hangi rotalar ile eşleştirilmeli? Bayrama özel rotalardaki duraklar neler olmalı? Sistemin kazanç modeli nasıl olmalı ve kendini nasıl idâme ettirmeli? Hangi kurumlar ile nasıl işbirlikleri yapılabilir? Hangi tür sorular çocukların merakını cezbedebilir? Gezi rotalarındaki ağaçları hangi renk ile boyayalım? Rotalara yerleştireceğimiz bazı ipuçlarını nasıl muhafaza edelim? Şifreli kasalar uygun olur mu? Bu ve benzeri onlarca soruyu ögrenci grupları, veliler ve ögretmenler ile düzenleyeceğimiz beyin fırtınası etkinliklerinde tartışmaya ve etkinlik salonlarının duvarlarını post-it kağıtları ile doldurmaya devam edeceğiz.

Seyithan Ahmet Ateş