GACEMER TAM OLARAK NELER SUNUYOR?

Ulus'taki Zafer Anıtı'na 50 metre yaklaştığınızda 10 puan kazanıyorsunuz. Ekranda Zafer Anıtı ile ilgili sorular beliriyor:  buranın 90 yıl önceki şu fotoğrafına bak ve aynı noktadan bir fotoğraf çek, kabartmada silah taşıyan köylülerin kullandığı aracın ismi nedir, sizce heykel nerede yapılıp buraya taşınmıştır... Bu soruları cevaplayıp paunları topladıktan sonra harita üzerinde yakınlardaki mekânlara bakıp nereye gitmek istediğinize karar veriyorsunuz. Suluhan'a, Eski Meclis’e, Akvaryumcular çarşısına veya Hacı Bayram-ı Velî camisine gidebilirsiniz. Hacı Bayram-ı Velî camisine gitmeye karar verir iseniz, câmiye 50 metre yaklaştığınız anda yine puan toplamaya başlıyorsunuz. Ama bu sefer caminin dışındaki oval pencereleri saymanız, caminin tavan nakışları ile ilgili soruları cevaplamanız gerekiyor. Bir de caminin içindeki, pek çok kimsenin bilmediği gizemli bir yeri bulmanız gerekiyor.

Caminin hemen arkasında yer alan Roma Tapınağı ve ilgili sorular, verilen ipucu ile toprak evde şifre arama, aşağı taraftaki hükümet meydanında bulunan Dikili taş, yine meydanda bulunan eski Roma sokağı ve ilgili sorular oyuncumuzu bekliyor. Gezdikçe, soruları cevapladıkça ve gerekli aksiyonları yerine getirdikçe puan kazanıyorsunuz. Puanlar ise oyuncuları farklı mükâfatlar ile buluşturuyor. 

Oyun uygulamamız sadece târihi mekânları da içermiyor.

Sizi aileniz ile birlikte doğaya çıkaracak, hayatı ve doğayı yerinde görmelerine imkân tanıyacak birçok rota geliştiriyoruz. 

GACEMER'de hangi tür rotalar ve aksiyonlar var?

  • Milli bayramlara özel, şehit mezarlarının da içerisinde bulunduğu özel rota

  • Sadece Ankara’da, içinde kültür, tarih, tabiat ve deneyim alanlarında 99 parkur

  • İstanbul’da 200’ün üzerinde parkur

  • Ankara ve İstanbul'da bizim belirlediğimiz ve uygulamadaki harita üzerinde işaretlediğimiz 500 yıldan eski 10 ağacı ziyaret etmeye yönelik "asırlık ağaç rotası",

  • Çevredeki güzel yürüyüş rotalarını içeren, işaretli yollara yerleştirdiğimiz kasalardaki şifreleri bularak puan kazandığınız şifreli doğa turu (tabiat parkurlarında yetişkinlerinde binebileceği salıncaklarımız sizi bekliyor)

  • Özel günler için hazırladığımız zaman ayarlı deneyim parkuları ( örn.Yaşlılar gününde yaşlı bakımevlerini ziyareti özendirecek, harita üzerinden belirlediğimiz bakımevlerine gidenlere yönelik "Âtiye saygı rotası")

  • Bu süreçte bazen sizden resim veya video çekmenizi, bazen rota ile alakalı bilgilendirici Youtube videolarını izleyerek sorularımızı cevaplamalarını, bazen çoktan seçmeli veya açık uçlu soruyu cevaplamasını, bazen de cevabı sizin yazmanızı istiyoruz.


Peki puan topladıkça ne oluyor?

Son zamanlarda üzerinde çalıştığımız en önemli konulardan birisi bu. Oyuncularımız oyun boyunca GACEMER Puanı kazanıyorlar. Kazandıkları bu puanları “Bostan” bölümünde sosyal fayda getirecek işler için kullanabiliyorlar. Bunlar neler mi? Bir parka kitap kutusu koyulması için veya fidan dikilmesi için puanlarınızı kullanabilirsiniz. Belli puan seviyeleri için ise çekiliş hakkı elde ediyorsunuz. Çekilişte ise kitap, sinema bileti, t-shirt gibi birçok sürpriz sizleri bekliyor.